| Datum | Jova | Breza | Trave | Pelin | Ambrozija |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 18. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 19. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 20. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 21. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
SEPA u Sremskoj Mitrovici ima jednu stanicu za merenje polena. Kroz 6 sezona (2021–2026) sa te stanice stiglo je 1.484 dana merenja za 24 vrste polena.
Po ukupnom zbiru izmerenih dnevnih koncentracija, najveći udeo ovde imaju Kopriva (20,8%), Ambrozija (18,4%) i Tisa i čempres (8,5%). Najviša dnevna vrednost ikada izmerena na ovoj stanici je 1.270 zrna/m³ — Breza, 22. aprila 2023.
Među prve tri stanice u zemlji ova ulazi za: Orah (2.) i Topola (2.).
Po medijani ranijih sezona ovde sada nijedan alergen nije iznad praga. Merenja i prognoza iznad i dalje važe — medijana opisuje običnu godinu, ne ovu.
Kopriva čini 20,8% svega izmerenog ovde — vodič za koprivu i zašto je baš ta kolona najspornija u celom skupu.
Prebrojana zrna, dan po dan — ne prognoza.
| Datum | Ambrozija | Štirevi i pepeljuge | Pelin | Trave | Kopriva | Četinari |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 11. oktobar | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 10. oktobar | 9 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 9. oktobar | 9 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 8. oktobar | 30 | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 |
| 7. oktobar | 13 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 6. oktobar | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 5. oktobar | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| 4. oktobar | 12 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| 3. oktobar | 17 | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| 2. oktobar | 22 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| 1. oktobar | 20 | 4 | 3 | 2 | 1 | 0 |
| 30. septembar | 37 | 3 | 10 | 2 | 1 | 0 |
| 29. septembar | 17 | 4 | 6 | 2 | 1 | 0 |
| 28. septembar | 18 | 1 | 3 | 2 | 1 | 0 |
| 27. septembar | 19 | 2 | 5 | 2 | 3 | 0 |
| 26. septembar | 18 | 4 | 3 | 2 | 5 | 0 |
| 25. septembar | 42 | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| 24. septembar | 40 | 4 | 6 | 1 | 1 | 1 |
| 13. septembar | 68 | 6 | 0 | 5 | 5 | 0 |
| 12. septembar | 81 | 6 | 0 | 7 | 9 | 0 |
| 11. septembar | 91 | 8 | 0 | 6 | 1 | 1 |
Medijane sezona 2021, 2022, 2023, 2024 i 2025. Kako računamo
| Alergen | Grupa | Prag | Prelazi prag | Vrh | Pada ispod | Dana iznad | Rekord |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva Urticaceae | korovi | 60 | 2. jun | 16. jun | 26. avgust | 54 | 59121. jun 2023. |
| Ambrozija Ambrosia | korovi | 31 | 11. avgust | 29. avgust | 28. septembar | 44 | 7878. septembar 2022. |
| Tisa i čempres Cupressaceae/Taxaceae | drveće | 60 | 9. februar | 26. februar | 11. april | 14 | 67613. februar 2026. |
| Breza Betula | drveće | 60 | 25. mart | 2. april | 23. april | 11 | 1.27022. april 2023. |
| Trave Poaceae | trave | 60 | 13. maj | 8. jun | 22. jun | 7 | 12625. maj 2021. |
| Orah Juglans | drveće | 60 | 15. april | 26. april | 2. maj | 10 | 42426. april 2022. |
| Jova Alnus | drveće | 60 | 16. februar | 22. februar | 26. februar | 3 | 97617. februar 2022. |
| Topola Populus | drveće | 60 | 28. februar | 9. mart | 20. mart | 3 | 2609. mart 2026. |
| Jasen Fraxinus | drveće | 60 | 13. februar | 18. februar | 20. mart | 3 | 29815. april 2024. |
| Dud Moraceae | drveće | 60 | 24. april | 1. maj | 3. maj | 5 | 2541. maj 2022. |
| Leska Corylus | drveće | 60 | 5. februar | 5. februar | 15. februar | 3 | 38211. februar 2022. |
| Hrast Quercus | drveće | 60 | 22. april | 1. maj | 6. maj | 6 | 2375. maj 2021. |
| Pelin Artemisia | korovi | 60 | 28. septembar | 12. avgust | 28. septembar | 0 | 6028. septembar 2023. |
Sve u zrna/m³. Rekord je najviši pojedinačni dan 2021–2026.
Prosek po mesecu; prazno = nije mereno.
| Alergen | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | avg | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 0 | 0 | 0.1 | 0.2 | 12.3 | 117.3 | 78.1 | 65.9 | 11.2 | 1.1 | 0 | |
| Ambrozija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.1 | 1.6 | 126.5 | 137.3 | 6.7 | 0 | |
| Tisa i čempres | 1 | 72.6 | 41.7 | 13.5 | 2.3 | 1 | 0.2 | 0.1 | 0.1 | 0.2 | 0 | |
| Breza | 0 | 0 | 26.9 | 83 | 3.5 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Trave | 0 | 0 | 0.8 | 3.1 | 26.7 | 35.3 | 16.4 | 5.9 | 4.3 | 1.1 | 0 | |
| Orah | 0 | 0 | 3 | 46.2 | 7.8 | 0.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Jova | 1.3 | 46.9 | 11.9 | 0.9 | 0.1 | 0.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Topola | 0 | 10.6 | 35.9 | 3.1 | 0.1 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Jasen | 5.4 | 22.1 | 9.6 | 12.4 | 3.9 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Dud | 0 | 0 | 0.9 | 23.7 | 16.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Leska | 17.4 | 37.7 | 4.8 | 0.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Hrast | 0 | 0 | 1.3 | 22 | 14.4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zbir izmerenih dnevnih koncentracija po godini (nije standardizovan indeks). Za vodeći alergen (Kopriva) najjača merena sezona ovde bila je 2023. (13.895), najslabija 2021. (7.167).
| Alergen | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 7.167 | 7.374 | 13.895 | 8.848 | 8.082 | 4.680 |
| Ambrozija | 9.244 | 9.476 | 7.334 | 9.229 | 7.102 | 1.784 |
| Tisa i čempres | 3.089 | 3.879 | 4.000 | 4.230 | 1.701 | 3.600 |
| Breza | 2.488 | 3.979 | 4.178 | 3.147 | 1.237 | 3.526 |
| Trave | 3.041 | 2.493 | 3.360 | 2.719 | 2.746 | 1.974 |
| Orah | 719 | 1.835 | 2.345 | 2.030 | 862 | 1.726 |
| Jova | 707 | 3.139 | 758 | 2.648 | 288 | 1.652 |
| Topola | 533 | 1.070 | 1.424 | 1.471 | 505 | 2.864 |
| Jasen | 918 | 1.479 | 864 | 2.437 | 596 | 1.392 |
| Dud | 392 | 2.019 | 1.084 | 1.414 | 386 | 1.687 |
| Leska | 953 | 2.212 | 585 | 1.397 | 350 | 1.120 |
| Hrast | 1.366 | 1.511 | 1.195 | 745 | 549 | 1.081 |
* 2026. je u toku, zaključno sa 30. avgusta 2026.
Naspram medijane 25 stanica, isti period (2021–2026).
| Alergen | Jačina alergena | Ova stanica | Medijana u Srbiji | Odnos | Mesto |
|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | jaka | 50.046 | 28.273 | 1,77× | 4. / 25 |
| Ambrozija | jaka | 44.169 | 23.430 | 1,89× | 5. / 25 |
| Tisa i čempres | umerena | 20.499 | 20.499 | 1,00× | 13. / 25 |
| Breza | jaka | 18.555 | 15.732 | 1,18× | 10. / 25 |
| Trave | jaka | 16.333 | 13.955 | 1,17× | 9. / 25 |
| Orah | umerena | 9.517 | 6.765 | 1,41× | 2. / 14 |
| Jova | jaka | 9.192 | 3.303 | 2,78× | 4. / 25 |
| Topola | umerena | 7.867 | 4.136 | 1,90× | 2. / 10 |
| Jasen | umerena | 7.686 | 5.507 | 1,40× | 7. / 25 |
| Dud | slaba | 6.982 | 7.749 | 0,90× | 13. / 20 |
| Leska | umerena | 6.617 | 5.199 | 1,27× | 8. / 25 |
| Hrast | umerena | 6.447 | 7.262 | 0,89× | 17. / 25 |
Jačina je SEPA-ina ocena vrste, ne rizik za pojedinca.
Isti zbir, iste godine, susedne stanice.
| Alergen | Sremska Mitrovica | Obrenovac58 km | Loznica58 km | Vrbas66 km |
|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 50.046 | 28.273 | 25.198 | 50.791 |
| Ambrozija | 44.169 | 33.624 | 23.430 | 39.673 |
| Tisa i čempres | 20.499 | 4.763 | 7.578 | 47.638 |
| Breza | 18.555 | 7.499 | 9.367 | 22.492 |
| Trave | 16.333 | 13.775 | 13.939 | 15.702 |
| Orah | 9.517 | 8.757 | 5.089 | — |
Za Sremski Karlovci (36 km), Inđija (38 km) i Šabac (25 km) ovo je najbliža stanica sa stvarnim merenjima. Ti gradovi nemaju svoj merač, pa su opisani na stranici Vojvodina.
Po zbiru svih dnevnih koncentracija koje je SEPA izmerila na ovoj stanici u 2021–2026, najveći udeo imaju Kopriva (20,8%), Ambrozija (18,4%) i Tisa i čempres (8,5%). Najviša pojedinačna dnevna vrednost izmerena ovde je 1.270 zrna/m³ — Breza, 22. aprila 2023.
Na ovoj stanici ambrozija po medijani 5 punih sezona prelazi SEPA prag od 31 zrna/m³ oko 11. avgusta, kulminira oko 29. avgusta i pada ispod praga oko 28. septembra — ukupno oko 44 dana iznad praga po sezoni.
Da. SEPA ovde ima jednu stanicu, prvi zapis je od 26. januara 2021, a ova stranica koristi 6 sezona tih merenja — ukupno 1.484 dana sa terena.
Prognoza svaki sat; poslednje merenje sa ove stanice je od 11. oktobra 2026. SEPA objavljuje sa zaostatkom.
Merenja: Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije (SEPA) (CC-BY, 38.852 dnevnih zapisa 2021–2026). Prognoza: Copernicus CAMS. Kako računamo.
Ovo nije medicinski savet.