| Datum | Jova | Breza | Trave | Pelin | Ambrozija |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. okt | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| 18. okt | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| 19. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 20. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 21. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
SEPA u Vrbasu ima jednu stanicu za merenje polena. Kroz 6 sezona (2021–2026) sa te stanice stiglo je 1.551 dan merenja za 24 vrste polena.
Po ukupnom zbiru izmerenih dnevnih koncentracija, najveći udeo ovde imaju Kopriva (17,6%), Tisa i čempres (16,5%) i Ambrozija (13,7%). Najviša dnevna vrednost ikada izmerena na ovoj stanici je 1.871 zrna/m³ — Tisa i čempres, 4. marta 2025.
Od 25 stanica sa najmanje tri izmerene sezone, ova je prva u Srbiji po ukupnoj izmerenoj količini za: Jova i Brest.
Po medijani ranijih sezona ovde sada nijedan alergen nije iznad praga. Merenja i prognoza iznad i dalje važe — medijana opisuje običnu godinu, ne ovu.
Kopriva čini 17,6% svega izmerenog ovde — vodič za koprivu i zašto je baš ta kolona najspornija u celom skupu.
Prebrojana zrna, dan po dan — ne prognoza.
| Datum | Ambrozija | Četinari | Štirevi i pepeljuge | Pelin | Trave | Kopriva |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 11. oktobar | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 10. oktobar | 6 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 9. oktobar | 5 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| 8. oktobar | 11 | 101 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 7. oktobar | 8 | 13 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| 6. oktobar | 5 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| 5. oktobar | 6 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| 4. oktobar | 13 | 1 | 2 | 3 | 1 | 0 |
| 3. oktobar | 15 | 1 | 2 | 6 | 1 | 0 |
| 2. oktobar | 22 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 |
| 1. oktobar | 27 | 1 | 3 | 12 | 1 | 1 |
| 30. septembar | 23 | 1 | 3 | 8 | 1 | 1 |
| 29. septembar | 15 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| 28. septembar | 22 | 0 | 3 | 1 | 3 | 1 |
| 27. septembar | 9 | 0 | 1 | 3 | 2 | 1 |
| 26. septembar | 15 | 0 | 2 | 2 | 6 | 1 |
| 25. septembar | 27 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| 24. septembar | 39 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 |
| 23. septembar | 21 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| 22. septembar | 37 | 0 | 10 | 0 | 3 | 1 |
| 21. septembar | 91 | 0 | 11 | 1 | 7 | 6 |
Medijane sezona 2021, 2022, 2023, 2024 i 2025. Kako računamo
| Alergen | Grupa | Prag | Prelazi prag | Vrh | Pada ispod | Dana iznad | Rekord |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva Urticaceae | korovi | 60 | 25. maj | 1. avgust | 23. avgust | 63 | 4076. jul 2023. |
| Tisa i čempres Cupressaceae/Taxaceae | drveće | 60 | 7. februar | 25. februar | 14. april | 20 | 1.8714. mart 2025. |
| Ambrozija Ambrosia | korovi | 31 | 11. avgust | 6. septembar | 28. septembar | 45 | 58228. avgust 2022. |
| Breza Betula | drveće | 60 | 29. mart | 8. april | 13. april | 12 | 1.33322. april 2023. |
| Trave Poaceae | trave | 60 | 20. maj | 3. jun | 18. jun | 4 | 15018. jun 2021. |
| Platan Platanus | drveće | 60 | 7. april | 15. april | 25. april | 12 | 7617. april 2026. |
| Jova Alnus | drveće | 60 | 18. februar | 19. februar | 28. februar | 7 | 1.51117. februar 2022. |
| Brest Ulmaceae | drveće | 60 | 14. februar | 21. februar | 23. februar | 7 | 82127. februar 2025. |
| Dud Moraceae | drveće | 60 | 24. april | 2. maj | 7. maj | 6 | 33625. april 2026. |
| Četinari Pinaceae | drveće | 60 | 12. maj | 18. maj | 28. maj | 7 | 27422. maj 2022. |
| Leska Corylus | drveće | 60 | 5. februar | 11. februar | 5. mart | 7 | 67211. februar 2022. |
| Topola Populus | drveće | 60 | 5. mart | 20. mart | 20. mart | 5 | 2998. mart 2025. |
| Jasen Fraxinus | drveće | 60 | 10. mart | 2. april | 17. april | 2 | 24215. april 2024. |
| Hrast Quercus | drveće | 60 | 1. maj | 3. maj | 8. maj | 2 | 16310. maj 2021. |
| Pelin Artemisia | korovi | 60 | 20. septembar | 20. septembar | 20. septembar | 0 | 8019. septembar 2024. |
Sve u zrna/m³. Rekord je najviši pojedinačni dan 2021–2026.
Prosek po mesecu; prazno = nije mereno.
| Alergen | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | avg | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 0 | 0 | 0 | 0.1 | 20 | 102.4 | 72.8 | 85 | 12 | 1.1 | ||
| Tisa i čempres | 0.1 | 152.7 | 105.4 | 12 | 2.2 | 0.9 | 0.3 | 0.1 | 0.1 | 0.1 | ||
| Ambrozija | 0.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.1 | 1.1 | 102.9 | 143.6 | 6.3 | ||
| Breza | 0 | 0 | 22.9 | 97 | 4.7 | 0.2 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | ||
| Trave | 0 | 0 | 0.2 | 2.8 | 27.6 | 30.9 | 14.4 | 5.5 | 6.8 | 1.2 | ||
| Platan | 0 | 0.1 | 3.6 | 69.4 | 6.2 | 0.3 | 0.2 | 0 | 0 | 0.1 | ||
| Jova | 1.6 | 50.8 | 14.8 | 1 | 0.1 | 0.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Brest | 0.1 | 46.6 | 12.8 | 0.5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Dud | 0 | 0 | 2.5 | 35 | 18.7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Četinari | 0.3 | 0.1 | 0.2 | 3.7 | 35.9 | 7.4 | 0.6 | 0.2 | 0.1 | 1.9 | ||
| Leska | 11.6 | 37.9 | 8.7 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Topola | 0 | 4.5 | 31.5 | 4.4 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zbir izmerenih dnevnih koncentracija po godini (nije standardizovan indeks). Za vodeći alergen (Kopriva) najjača merena sezona ovde bila je 2023. (13.000), najslabija 2021. (7.096).
| Alergen | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 7.096 | 7.127 | 13.000 | 9.558 | 9.551 | 4.459 |
| Tisa i čempres | 5.867 | 6.953 | 7.920 | 9.439 | 10.206 | 7.253 |
| Ambrozija | 9.125 | 7.892 | 6.422 | 9.558 | 6.393 | 283 |
| Breza | 1.916 | 7.370 | 4.393 | 1.902 | 1.848 | 5.063 |
| Trave | 3.149 | 2.300 | 2.754 | 2.621 | 3.211 | 1.667 |
| Platan | 1.749 | 2.239 | 1.024 | 3.842 | 2.049 | 3.501 |
| Jova | 578 | 5.051 | 445 | 2.928 | 1.278 | 1.221 |
| Brest | 742 | 2.208 | 647 | 2.192 | 2.152 | 2.330 |
| Dud | 494 | 1.895 | 955 | 2.877 | 953 | 3.063 |
| Četinari | 1.909 | 1.569 | 814 | 934 | 1.731 | 2.163 |
| Leska | 836 | 3.252 | 490 | 1.375 | 1.087 | 1.077 |
| Topola | 769 | 1.214 | 1.155 | 964 | 1.303 | 1.832 |
* 2026. je u toku, zaključno sa 18. avgusta 2026.
Naspram medijane 25 stanica, isti period (2021–2026).
| Alergen | Jačina alergena | Ova stanica | Medijana u Srbiji | Odnos | Mesto |
|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | jaka | 50.791 | 28.273 | 1,80× | 3. / 25 |
| Tisa i čempres | umerena | 47.638 | 20.499 | 2,32× | 5. / 25 |
| Ambrozija | jaka | 39.673 | 23.430 | 1,69× | 8. / 25 |
| Breza | jaka | 22.492 | 15.732 | 1,43× | 6. / 25 |
| Trave | jaka | 15.702 | 13.955 | 1,13× | 10. / 25 |
| Platan | umerena | 14.404 | 14.404 | 1,00× | 3. / 5 |
| Jova | jaka | 11.501 | 3.303 | 3,48× | 1. / 25 |
| Brest | slaba | 10.271 | 4.995 | 2,06× | 1. / 8 |
| Dud | slaba | 10.237 | 7.749 | 1,32× | 5. / 20 |
| Četinari | slaba | 9.120 | 7.315 | 1,25× | 7. / 21 |
| Leska | umerena | 8.117 | 5.199 | 1,56× | 3. / 25 |
| Topola | umerena | 7.237 | 4.136 | 1,75× | 3. / 10 |
Jačina je SEPA-ina ocena vrste, ne rizik za pojedinca.
Isti zbir, iste godine, susedne stanice.
| Alergen | Vrbas | Kula9 km | Bečej32 km | Sombor47 km |
|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 50.791 | 61.485 | 23.816 | 44.836 |
| Tisa i čempres | 47.638 | 15.116 | 56.258 | 38.379 |
| Ambrozija | 39.673 | 40.603 | 23.089 | 44.592 |
| Breza | 22.492 | 21.237 | 13.416 | 23.329 |
| Trave | 15.702 | 14.902 | 22.688 | 11.608 |
| Platan | 14.404 | — | — | — |
Po zbiru svih dnevnih koncentracija koje je SEPA izmerila na ovoj stanici u 2021–2026, najveći udeo imaju Kopriva (17,6%), Tisa i čempres (16,5%) i Ambrozija (13,7%). Najviša pojedinačna dnevna vrednost izmerena ovde je 1.871 zrna/m³ — Tisa i čempres, 4. marta 2025.
Na ovoj stanici ambrozija po medijani 5 punih sezona prelazi SEPA prag od 31 zrna/m³ oko 11. avgusta, kulminira oko 6. septembra i pada ispod praga oko 28. septembra — ukupno oko 45 dana iznad praga po sezoni.
Da. SEPA ovde ima jednu stanicu, prvi zapis je od 27. januara 2021, a ova stranica koristi 6 sezona tih merenja — ukupno 1.551 dan sa terena.
Prognoza svaki sat; poslednje merenje sa ove stanice je od 11. oktobra 2026. SEPA objavljuje sa zaostatkom.
Merenja: Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije (SEPA) (CC-BY, 38.852 dnevnih zapisa 2021–2026). Prognoza: Copernicus CAMS. Kako računamo.
Ovo nije medicinski savet.