| Datum | Jova | Breza | Trave | Pelin | Ambrozija |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 18. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 19. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 20. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 21. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
SEPA u Loznici ima jednu stanicu za merenje polena. Kroz 6 sezona (2021–2026) sa te stanice stiglo je 1.288 dana merenja za 25 vrsta polena.
Po ukupnom zbiru izmerenih dnevnih koncentracija, najveći udeo ovde imaju Kopriva (20,4%), Ambrozija (18,9%) i Trave (11,3%). Najviša dnevna vrednost ikada izmerena na ovoj stanici je 815 zrna/m³ — Bokvica, 17. avgusta 2023.
Među prve tri stanice u zemlji ova ulazi za: Pelin (3.).
Po medijani ranijih sezona ovde sada nijedan alergen nije iznad praga. Merenja i prognoza iznad i dalje važe — medijana opisuje običnu godinu, ne ovu.
Kopriva čini 20,4% svega izmerenog ovde — vodič za koprivu i zašto je baš ta kolona najspornija u celom skupu.
Prebrojana zrna, dan po dan — ne prognoza.
| Datum | Ambrozija | Kopriva | Trave | Štirevi i pepeljuge | Četinari | Pelin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 11. oktobar | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 10. oktobar | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| 9. oktobar | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 8. oktobar | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| 7. oktobar | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| 6. oktobar | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 5. oktobar | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| 4. oktobar | 4 | 2 | 2 | 2 | 0 | 1 |
| 3. oktobar | 11 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 2. oktobar | 7 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
| 1. oktobar | 2 | 1 | 4 | 1 | 1 | 0 |
| 30. septembar | 11 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 29. septembar | 14 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| 28. septembar | 5 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 27. septembar | 11 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 26. septembar | 8 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 |
| 25. septembar | 17 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 24. septembar | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| 23. septembar | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 22. septembar | 19 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| 21. septembar | 32 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 |
Medijane sezona 2023, 2024 i 2025. Kako računamo
| Alergen | Grupa | Prag | Prelazi prag | Vrh | Pada ispod | Dana iznad | Rekord |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva Urticaceae | korovi | 60 | 28. maj | 14. jun | 9. avgust | 14 | 21112. avgust 2022. |
| Ambrozija Ambrosia | korovi | 31 | 12. avgust | 31. avgust | 23. septembar | 40 | 27631. avgust 2021. |
| Trave Poaceae | trave | 60 | 19. maj | 23. maj | 14. jun | 6 | 12312. maj 2022. |
| Breza Betula | drveće | 60 | 5. april | 14. april | 17. april | 9 | 20429. mart 2023. |
| Tisa i čempres Cupressaceae/Taxaceae | drveće | 60 | 8. mart | 8. mart | 24. mart | 3 | 16730. mart 2021. |
| Jasen Fraxinus | drveće | 60 | 25. mart | 14. april | 25. mart | 1 | 8613. april 2026. |
| Orah Juglans | drveće | 60 | 4. april | 8. april | 14. april | 2 | 21312. april 2022. |
| Vrba Salix | drveće | 60 | 23. mart | 4. april | 7. april | 0 | 1244. april 2023. |
| Bokvica Plantago | korovi | 60 | 17. avgust | 28. jul | 17. avgust | 0 | 81517. avgust 2023. |
Sve u zrna/m³. Rekord je najviši pojedinačni dan 2021–2026.
Prosek po mesecu; prazno = nije mereno.
| Alergen | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | avg | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 0 | 0 | 2.6 | 24.2 | 45.6 | 38.1 | 38.9 | 8.3 | 0.8 | |||
| Ambrozija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.1 | 3.8 | 64.6 | 72.9 | 5.1 | |||
| Trave | 0.4 | 0.1 | 3.5 | 35.6 | 28.8 | 12.9 | 6 | 2.7 | 0.9 | |||
| Breza | 0 | 14 | 39.1 | 2.4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Tisa i čempres | 9.2 | 26.3 | 13.6 | 0.9 | 0.2 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | |||
| Jasen | 5.7 | 12.6 | 13.9 | 1.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Orah | 0 | 0.9 | 26.8 | 1.9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Vrba | 0 | 6.9 | 16.4 | 0.9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Grab | 1.5 | 2.7 | 12.9 | 4.3 | 0 | 0 | 0.1 | 0 | 0 | |||
| Topola | 1.3 | 15.1 | 3.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Javor | 0.1 | 5.7 | 10.6 | 0.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Pelin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.6 | 9.7 | 2.4 | 0.3 |
Zbir izmerenih dnevnih koncentracija po godini (nije standardizovan indeks). Za vodeći alergen (Kopriva) najjača merena sezona ovde bila je 2022. (6.729), najslabija 2024. (3.765).
| Alergen | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 4.162 | 6.729 | 4.137 | 3.765 | 5.576 | 829 |
| Ambrozija | 3.903 | 4.777 | 5.080 | 4.361 | 4.574 | 735 |
| Trave | 3.011 | 3.001 | 2.775 | 1.653 | 3.025 | 474 |
| Breza | 612 | 1.916 | 2.179 | 1.596 | 1.599 | 1.465 |
| Tisa i čempres | 1.433 | 710 | 1.719 | 1.315 | 1.203 | 1.198 |
| Jasen | 847 | 469 | 850 | 798 | 1.006 | 1.153 |
| Orah | 212 | 1.471 | 1.449 | 774 | 597 | 586 |
| Vrba | 550 | 541 | 937 | 896 | 694 | 459 |
| Grab | 847 | 1.448 | 131 | 235 | 468 | 355 |
| Topola | 425 | 153 | 857 | 290 | 575 | 779 |
| Javor | 654 | 369 | 750 | 191 | 326 | 514 |
| Pelin | 316 | 682 | 402 | 353 | 392 | 218 |
* 2026. je u toku, zaključno sa 23. avgusta 2026.
Naspram medijane 25 stanica, isti period (2021–2026).
| Alergen | Jačina alergena | Ova stanica | Medijana u Srbiji | Odnos | Mesto |
|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | jaka | 25.198 | 28.273 | 0,89× | 17. / 25 |
| Ambrozija | jaka | 23.430 | 23.430 | 1,00× | 13. / 25 |
| Trave | jaka | 13.939 | 13.955 | 1,00× | 14. / 25 |
| Breza | jaka | 9.367 | 15.732 | 0,60× | 22. / 25 |
| Tisa i čempres | umerena | 7.578 | 20.499 | 0,37× | 21. / 25 |
| Jasen | umerena | 5.123 | 5.507 | 0,93× | 15. / 25 |
| Orah | umerena | 5.089 | 6.765 | 0,75× | 12. / 14 |
| Vrba | slaba | 4.077 | 6.866 | 0,59× | 8. / 10 |
| Grab | slaba | 3.484 | 4.948 | 0,70× | 8. / 10 |
| Topola | umerena | 3.079 | 4.136 | 0,74× | 9. / 10 |
| Javor | slaba | 2.804 | 5.174 | 0,54× | 7. / 7 |
| Pelin | jaka | 2.363 | 1.380 | 1,71× | 3. / 25 |
Jačina je SEPA-ina ocena vrste, ne rizik za pojedinca.
Isti zbir, iste godine, susedne stanice.
| Alergen | Loznica | Sremska Mitrovica58 km | Valjevo60 km | Obrenovac78 km |
|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 25.198 | 50.046 | 27.472 | 28.273 |
| Ambrozija | 23.430 | 44.169 | 46.966 | 33.624 |
| Trave | 13.939 | 16.333 | 15.184 | 13.775 |
| Breza | 9.367 | 18.555 | 27.518 | 7.499 |
| Tisa i čempres | 7.578 | 20.499 | 14.305 | 4.763 |
| Jasen | 5.123 | 7.686 | 10.401 | 8.328 |
Po zbiru svih dnevnih koncentracija koje je SEPA izmerila na ovoj stanici u 2021–2026, najveći udeo imaju Kopriva (20,4%), Ambrozija (18,9%) i Trave (11,3%). Najviša pojedinačna dnevna vrednost izmerena ovde je 815 zrna/m³ — Bokvica, 17. avgusta 2023.
Na ovoj stanici ambrozija po medijani 3 pune sezone prelazi SEPA prag od 31 zrna/m³ oko 12. avgusta, kulminira oko 31. avgusta i pada ispod praga oko 23. septembra — ukupno oko 40 dana iznad praga po sezoni.
Da. SEPA ovde ima jednu stanicu, prvi zapis je od 2. februara 2021, a ova stranica koristi 6 sezona tih merenja — ukupno 1.288 dana sa terena.
Prognoza svaki sat; poslednje merenje sa ove stanice je od 11. oktobra 2026. SEPA objavljuje sa zaostatkom.
Merenja: Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije (SEPA) (CC-BY, 38.852 dnevnih zapisa 2021–2026). Prognoza: Copernicus CAMS. Kako računamo.
Ovo nije medicinski savet.