| Datum | Jova | Breza | Trave | Pelin | Ambrozija |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 18. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 19. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 20. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 21. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
SEPA u Vršcu ima jednu stanicu za merenje polena. Kroz 5 sezona (2021–2026) sa te stanice stiglo je 1.161 dan merenja za 25 vrsta polena.
Po ukupnom zbiru izmerenih dnevnih koncentracija, najveći udeo ovde imaju Ambrozija (18,3%), Kopriva (15,0%) i Tisa i čempres (10,8%). Najviša dnevna vrednost ikada izmerena na ovoj stanici je 1.220 zrna/m³ — Breza, 21. aprila 2023.
Među prve tri stanice u zemlji ova ulazi za: Konoplje (2.).
Po medijani ranijih sezona ovde sada nijedan alergen nije iznad praga. Merenja i prognoza iznad i dalje važe — medijana opisuje običnu godinu, ne ovu.
Ambrozija čini 18,3% svega izmerenog ovde — vodič za ambroziju sa sezonom, simptomima i zakonskom obavezom suzbijanja.
Prebrojana zrna, dan po dan — ne prognoza.
| Datum | Ambrozija | Pelin | Trave | Četinari | Štirevi i pepeljuge | Kopriva |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 13. oktobar | 2 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| 12. oktobar | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| 11. oktobar | 6 | 1 | 2 | 16 | 0 | 1 |
| 10. oktobar | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| 9. oktobar | 7 | 2 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| 8. oktobar | 11 | 1 | 1 | 15 | 1 | 0 |
| 7. oktobar | 5 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 |
| 6. oktobar | 4 | 6 | 2 | 0 | 1 | 0 |
| 5. oktobar | 7 | 5 | 2 | 0 | 1 | 0 |
| 4. oktobar | 5 | 8 | 3 | 0 | 2 | 0 |
| 3. oktobar | 17 | 6 | 3 | 0 | 3 | 0 |
| 2. oktobar | 19 | 2 | 4 | 1 | 3 | 0 |
| 1. oktobar | 29 | 6 | 3 | 0 | 3 | 0 |
| 30. septembar | 16 | 11 | 2 | 0 | 2 | 0 |
| 29. septembar | 17 | 4 | 3 | 0 | 2 | 0 |
| 28. septembar | 12 | 8 | 1 | 0 | 2 | 1 |
| 27. septembar | 15 | 11 | 3 | 0 | 1 | 0 |
| 26. septembar | 5 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 25. septembar | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 24. septembar | 25 | 3 | 8 | 0 | 3 | 1 |
| 23. septembar | 10 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 |
Medijane sezona 2021, 2022, 2023 i 2024. Kako računamo
| Alergen | Grupa | Prag | Prelazi prag | Vrh | Pada ispod | Dana iznad | Rekord |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ambrozija Ambrosia | korovi | 31 | 8. avgust | 1. septembar | 29. septembar | 40 | 7161. septembar 2021. |
| Kopriva Urticaceae | korovi | 60 | 23. maj | 30. jun | 18. avgust | 29.5 | 27526. jun 2023. |
| Tisa i čempres Cupressaceae/Taxaceae | drveće | 60 | 11. februar | 15. februar | 3. april | 21.5 | 1.0728. mart 2023. |
| Trave Poaceae | trave | 60 | 15. maj | 17. jun | 26. jun | 16 | 36819. jun 2021. |
| Breza Betula | drveće | 60 | 1. april | 14. april | 27. april | 12.5 | 1.22021. april 2023. |
| Orah Juglans | drveće | 60 | 17. april | 25. april | 1. maj | 8 | 28418. april 2023. |
| Jasen Fraxinus | drveće | 60 | 18. mart | 13. april | 17. april | 1 | 20816. april 2024. |
| Četinari Pinaceae | drveće | 60 | 11. maj | 28. maj | 7. jun | 4.5 | 35022. maj 2022. |
| Hrast Quercus | drveće | 60 | 17. april | 20. april | 5. maj | 5.5 | 32222. april 2023. |
| Konoplje Cannabaceae | korovi | 60 | 8. jul | 23. maj | 8. jul | 0.5 | 8628. maj 2023. |
| Vrba Salix | drveće | 60 | 30. mart | 15. april | 13. april | 1 | 19815. april 2024. |
| Jova Alnus | drveće | 60 | 23. februar | 25. februar | 27. februar | 1 | 30317. februar 2022. |
| Leska Corylus | drveće | 60 | 11. februar | 12. februar | 21. februar | 3.5 | 20717. februar 2022. |
| Pelin Artemisia | korovi | 60 | 20. septembar | 8. septembar | 20. septembar | 0 | 13419. septembar 2024. |
Sve u zrna/m³. Rekord je najviši pojedinačni dan 2021–2026.
Prosek po mesecu; prazno = nije mereno.
| Alergen | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | avg | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ambrozija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.8 | 2.1 | 103.3 | 121.1 | 3.4 | 0.5 | |
| Kopriva | 0 | 0 | 0 | 7.1 | 25.8 | 59.9 | 38.5 | 36.5 | 5.7 | 0.7 | 0 | |
| Tisa i čempres | 0 | 94 | 60.2 | 11 | 1.4 | 0.7 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Trave | 0 | 0 | 0.1 | 6.5 | 34.4 | 52 | 13.2 | 11.6 | 7.5 | 2.4 | 0.5 | |
| Breza | 0 | 3.2 | 12.5 | 93 | 6.1 | 0.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Orah | 0 | 0 | 2.2 | 35.5 | 12.5 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Jasen | 2.5 | 9.3 | 14.4 | 21.2 | 2.2 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Četinari | 0 | 0 | 0.3 | 1.8 | 26.7 | 7.5 | 0.7 | 0.1 | 0.2 | 5.6 | 0.5 | |
| Hrast | 0 | 0.1 | 7.4 | 25.5 | 10.4 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Konoplje | 0 | 0 | 0 | 1.2 | 4.6 | 3.5 | 4.5 | 14.9 | 1.5 | 0 | 0 | |
| Vrba | 0 | 0.7 | 9.4 | 22.6 | 2.8 | 0.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Jova | 0 | 22 | 10.8 | 0.8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zbir izmerenih dnevnih koncentracija po godini (nije standardizovan indeks). Za vodeći alergen (Ambrozija) najjača merena sezona ovde bila je 2021. (9.949), najslabija 2023. (5.964).
| Alergen | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026* |
|---|---|---|---|---|---|
| Ambrozija | 9.949 | 6.321 | 5.964 | 7.611 | 792 |
| Kopriva | 4.958 | 4.022 | 7.575 | 6.545 | 1.970 |
| Tisa i čempres | 3.967 | 6.428 | 3.990 | 3.674 | 35 |
| Trave | 4.739 | 3.169 | 4.470 | 4.311 | 999 |
| Breza | 2.982 | 4.861 | 3.461 | 2.488 | 0 |
| Orah | 1.554 | 943 | 1.312 | 2.278 | 0 |
| Jasen | 641 | 1.120 | 854 | 2.892 | 0 |
| Četinari | 1.870 | 1.334 | 1.281 | 870 | 85 |
| Hrast | 754 | 974 | 1.354 | 2.185 | 0 |
| Konoplje | 1.077 | 740 | 1.229 | 959 | 328 |
| Vrba | 487 | 845 | 432 | 2.563 | 0 |
| Jova | 654 | 1.913 | 369 | 619 | 0 |
* 2026. je u toku, zaključno sa 25. avgusta 2026.
Naspram medijane 25 stanica, isti period (2021–2026).
| Alergen | Jačina alergena | Ova stanica | Medijana u Srbiji | Odnos | Mesto |
|---|---|---|---|---|---|
| Ambrozija | jaka | 30.637 | 23.430 | 1,31× | 11. / 25 |
| Kopriva | jaka | 25.070 | 28.273 | 0,89× | 18. / 25 |
| Tisa i čempres | umerena | 18.094 | 20.499 | 0,88× | 14. / 25 |
| Trave | jaka | 17.688 | 13.955 | 1,27× | 7. / 25 |
| Breza | jaka | 13.792 | 15.732 | 0,88× | 15. / 25 |
| Orah | umerena | 6.087 | 6.765 | 0,90× | 11. / 14 |
| Jasen | umerena | 5.507 | 5.507 | 1,00× | 13. / 25 |
| Četinari | slaba | 5.440 | 7.315 | 0,74× | 16. / 21 |
| Hrast | umerena | 5.267 | 7.262 | 0,73× | 19. / 25 |
| Konoplje | slaba | 4.333 | 6.598 | 0,66× | 2. / 2 |
| Vrba | slaba | 4.327 | 6.866 | 0,63× | 7. / 10 |
| Jova | jaka | 3.555 | 3.303 | 1,08× | 12. / 25 |
Jačina je SEPA-ina ocena vrste, ne rizik za pojedinca.
Isti zbir, iste godine, susedne stanice.
| Alergen | Vršac | Požarevac56 km | Pančevo59 km | Beograd74 km |
|---|---|---|---|---|
| Ambrozija | 30.637 | 47.336 | 15.097 | 51.739 |
| Kopriva | 25.070 | 29.968 | 19.820 | 58.637 |
| Tisa i čempres | 18.094 | 54.681 | 40.304 | 59.185 |
| Trave | 17.688 | 8.682 | 8.380 | 27.863 |
| Breza | 13.792 | 17.807 | 10.100 | 27.872 |
| Orah | 6.087 | 8.320 | — | 29.090 |
Po zbiru svih dnevnih koncentracija koje je SEPA izmerila na ovoj stanici u 2021–2026, najveći udeo imaju Ambrozija (18,3%), Kopriva (15,0%) i Tisa i čempres (10,8%). Najviša pojedinačna dnevna vrednost izmerena ovde je 1.220 zrna/m³ — Breza, 21. aprila 2023.
Na ovoj stanici ambrozija po medijani 4 pune sezone prelazi SEPA prag od 31 zrna/m³ oko 8. avgusta, kulminira oko 1. septembra i pada ispod praga oko 29. septembra — ukupno oko 40 dana iznad praga po sezoni.
Da. SEPA ovde ima jednu stanicu, prvi zapis je od 1. februara 2021, a ova stranica koristi 5 sezona tih merenja — ukupno 1.161 dan sa terena.
Prognoza svaki sat; poslednje merenje sa ove stanice je od 13. oktobra 2026. SEPA objavljuje sa zaostatkom.
Merenja: Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije (SEPA) (CC-BY, 38.852 dnevnih zapisa 2021–2026). Prognoza: Copernicus CAMS. Kako računamo.
Ovo nije medicinski savet.