| Datum | Jova | Breza | Trave | Pelin | Ambrozija |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 18. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 19. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 20. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 21. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
SEPA u Požarevcu ima jednu stanicu za merenje polena. Kroz 6 sezona (2021–2026) sa te stanice stiglo je 1.552 dana merenja za 25 vrsta polena.
Po ukupnom zbiru izmerenih dnevnih koncentracija, najveći udeo ovde imaju Tisa i čempres (20,5%), Ambrozija (17,8%) i Kopriva (11,3%). Najviša dnevna vrednost ikada izmerena na ovoj stanici je 2.898 zrna/m³ — Tisa i čempres, 26. februara 2025.
Među prve tri stanice u zemlji ova ulazi za: Tisa i čempres (3.), Ambrozija (2.), Dud (3.), Javor (2.) i Vrba (3.).
Po medijani ranijih sezona ovde sada nijedan alergen nije iznad praga. Merenja i prognoza iznad i dalje važe — medijana opisuje običnu godinu, ne ovu.
Tisa i čempres čini 20,5% svega izmerenog ovde — vodič za čempres i tisu i zašto je izvor tog polena najčešće u dvorištu.
Prebrojana zrna, dan po dan — ne prognoza.
| Datum | Ambrozija | Pelin | Četinari | Trave | Štirevi i pepeljuge | Kopriva |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 11. oktobar | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 10. oktobar | 6 | 1 | 9 | 1 | 0 | 0 |
| 9. oktobar | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 8. oktobar | 8 | 1 | 14 | 0 | 0 | 0 |
| 7. oktobar | 1 | 1 | 9 | 1 | 1 | 0 |
| 6. oktobar | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| 5. oktobar | 13 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 4. oktobar | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3. oktobar | 9 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| 2. oktobar | 8 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| 1. oktobar | 24 | 5 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| 30. septembar | 29 | 7 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| 29. septembar | 24 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| 28. septembar | 13 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 27. septembar | 35 | 2 | 0 | 3 | 3 | 1 |
| 26. septembar | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 25. septembar | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 24. septembar | 34 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| 23. septembar | 18 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| 22. septembar | 23 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 |
| 21. septembar | 82 | 3 | 0 | 4 | 4 | 4 |
Medijane sezona 2021, 2022, 2023, 2024 i 2025. Kako računamo
| Alergen | Grupa | Prag | Prelazi prag | Vrh | Pada ispod | Dana iznad | Rekord |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres Cupressaceae/Taxaceae | drveće | 60 | 11. februar | 18. februar | 9. april | 21 | 2.89826. februar 2025. |
| Ambrozija Ambrosia | korovi | 31 | 9. avgust | 6. septembar | 29. septembar | 45 | 1.95628. avgust 2023. |
| Kopriva Urticaceae | korovi | 60 | 6. maj | 4. jun | 14. avgust | 27 | 40120. jun 2023. |
| Dud Moraceae | drveće | 60 | 20. april | 25. april | 7. maj | 15 | 1.3421. april 2024. |
| Breza Betula | drveće | 60 | 24. mart | 6. april | 23. april | 12 | 1.2316. april 2022. |
| Hrast Quercus | drveće | 60 | 13. april | 2. maj | 7. maj | 8 | 48510. april 2024. |
| Javor Acer | drveće | 60 | 19. mart | 24. mart | 27. mart | 5 | 79814. mart 2026. |
| Trave Poaceae | trave | 60 | 22. maj | 7. jun | 19. jun | 1 | 9419. jun 2022. |
| Orah Juglans | drveće | 60 | 13. april | 30. april | 3. maj | 8 | 26813. april 2026. |
| Jasen Fraxinus | drveće | 60 | 20. februar | 23. februar | 6. mart | 2 | 2637. mart 2026. |
| Četinari Pinaceae | drveće | 60 | 5. maj | 5. maj | 6. maj | 2 | 3485. maj 2026. |
| Vrba Salix | drveće | 60 | 12. april | 12. april | 12. april | 3 | 19613. april 2021. |
| Jova Alnus | drveće | 60 | 20. februar | 23. februar | 5. mart | 6 | 57417. februar 2022. |
| Leska Corylus | drveće | 60 | 9. februar | 13. februar | 25. februar | 2 | 19613. februar 2022. |
Sve u zrna/m³. Rekord je najviši pojedinačni dan 2021–2026.
Prosek po mesecu; prazno = nije mereno.
| Alergen | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | avg | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres | 1.5 | 210.7 | 113 | 10.2 | 1.5 | 0.4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Ambrozija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.2 | 1.2 | 124.7 | 162 | 3.7 | 1.3 | |
| Kopriva | 0 | 0 | 0.1 | 12.4 | 17 | 56.3 | 33.8 | 38.8 | 7.5 | 0.6 | 0.4 | |
| Dud | 0 | 0 | 3.6 | 101.3 | 30.4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Breza | 0 | 0.9 | 31.1 | 63.2 | 3.9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Hrast | 0 | 0 | 5.1 | 30.1 | 25.4 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Javor | 0 | 0.3 | 43.8 | 4.1 | 0.6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Trave | 0 | 0 | 0 | 1.1 | 15.1 | 17.9 | 5.3 | 3.9 | 4.4 | 0.7 | 0.6 | |
| Orah | 0 | 0 | 1.5 | 32.7 | 11.6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Jasen | 5 | 16 | 18.1 | 8.2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Četinari | 0 | 0 | 0.1 | 4.8 | 28.1 | 4.1 | 0.5 | 0.1 | 0.1 | 1.7 | 7.1 | |
| Vrba | 0 | 0.2 | 6.2 | 25.4 | 7.9 | 0.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zbir izmerenih dnevnih koncentracija po godini (nije standardizovan indeks). Za vodeći alergen (Tisa i čempres) najjača merena sezona ovde bila je 2024. (14.930), najslabija 2021. (5.149).
| Alergen | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres | 5.149 | 7.681 | 5.465 | 14.930 | 8.912 | 12.544 |
| Ambrozija | 10.505 | 5.978 | 12.363 | 7.833 | 9.607 | 1.050 |
| Kopriva | 5.303 | 3.233 | 8.625 | 5.724 | 3.542 | 3.541 |
| Dud | 991 | 4.497 | 2.298 | 9.078 | 1.027 | 6.640 |
| Breza | 2.553 | 4.937 | 2.628 | 3.073 | 1.638 | 2.978 |
| Hrast | 2.686 | 1.674 | 2.043 | 2.382 | 712 | 1.595 |
| Javor | 656 | 1.141 | 1.993 | 1.456 | 1.524 | 1.969 |
| Trave | 2.241 | 1.258 | 1.557 | 1.359 | 1.172 | 1.095 |
| Orah | 1.483 | 1.257 | 1.815 | 1.575 | 812 | 1.378 |
| Jasen | 775 | 968 | 857 | 1.934 | 1.122 | 1.680 |
| Četinari | 1.554 | 631 | 615 | 1.066 | 1.029 | 2.420 |
| Vrba | 1.508 | 1.247 | 848 | 1.379 | 861 | 1.407 |
* 2026. je u toku, zaključno sa 23. avgusta 2026.
Naspram medijane 25 stanica, isti period (2021–2026).
| Alergen | Jačina alergena | Ova stanica | Medijana u Srbiji | Odnos | Mesto |
|---|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres | umerena | 54.681 | 20.499 | 2,67× | 3. / 25 |
| Ambrozija | jaka | 47.336 | 23.430 | 2,02× | 2. / 25 |
| Kopriva | jaka | 29.968 | 28.273 | 1,06× | 11. / 25 |
| Dud | slaba | 24.531 | 7.749 | 3,17× | 3. / 20 |
| Breza | jaka | 17.807 | 15.732 | 1,13× | 12. / 25 |
| Hrast | umerena | 11.092 | 7.262 | 1,53× | 5. / 25 |
| Javor | slaba | 8.739 | 5.174 | 1,69× | 2. / 7 |
| Trave | jaka | 8.682 | 13.955 | 0,62× | 21. / 25 |
| Orah | umerena | 8.320 | 6.765 | 1,23× | 4. / 14 |
| Jasen | umerena | 7.336 | 5.507 | 1,33× | 8. / 25 |
| Četinari | slaba | 7.315 | 7.315 | 1,00× | 11. / 21 |
| Vrba | slaba | 7.250 | 6.866 | 1,06× | 3. / 10 |
Jačina je SEPA-ina ocena vrste, ne rizik za pojedinca.
Isti zbir, iste godine, susedne stanice.
| Alergen | Požarevac | Pančevo51 km | Vršac56 km | Beograd61 km |
|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres | 54.681 | 40.304 | 18.094 | 59.185 |
| Ambrozija | 47.336 | 15.097 | 30.637 | 51.739 |
| Kopriva | 29.968 | 19.820 | 25.070 | 58.637 |
| Dud | 24.531 | 4.291 | — | 28.759 |
| Breza | 17.807 | 10.100 | 13.792 | 27.872 |
| Hrast | 11.092 | 1.396 | 5.267 | 24.492 |
Za Smederevo (21 km) ovo je najbliža stanica sa stvarnim merenjima. Ti gradovi nemaju svoj merač, pa su opisani na stranici Istočna Srbija.
Po zbiru svih dnevnih koncentracija koje je SEPA izmerila na ovoj stanici u 2021–2026, najveći udeo imaju Tisa i čempres (20,5%), Ambrozija (17,8%) i Kopriva (11,3%). Najviša pojedinačna dnevna vrednost izmerena ovde je 2.898 zrna/m³ — Tisa i čempres, 26. februara 2025.
Na ovoj stanici ambrozija po medijani 5 punih sezona prelazi SEPA prag od 31 zrna/m³ oko 9. avgusta, kulminira oko 6. septembra i pada ispod praga oko 29. septembra — ukupno oko 45 dana iznad praga po sezoni.
Da. SEPA ovde ima jednu stanicu, prvi zapis je od 1. februara 2021, a ova stranica koristi 6 sezona tih merenja — ukupno 1.552 dana sa terena.
Prognoza svaki sat; poslednje merenje sa ove stanice je od 11. oktobra 2026. SEPA objavljuje sa zaostatkom.
Merenja: Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije (SEPA) (CC-BY, 38.852 dnevnih zapisa 2021–2026). Prognoza: Copernicus CAMS. Kako računamo.
Ovo nije medicinski savet.