| Datum | Jova | Breza | Trave | Pelin | Ambrozija |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 18. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 19. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 20. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 21. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
SEPA u Pančevu ima jednu stanicu za merenje polena. Kroz 6 sezona (2021–2026) sa te stanice stiglo je 1.538 dana merenja za 25 vrsta polena.
Po ukupnom zbiru izmerenih dnevnih koncentracija, najveći udeo ovde imaju Tisa i čempres (27,4%), Kopriva (13,5%) i Ambrozija (10,3%). Najviša dnevna vrednost ikada izmerena na ovoj stanici je 2.921 zrna/m³ — Tisa i čempres, 8. marta 2023.
Od 25 stanica sa najmanje tri izmerene sezone, ova je prva u Srbiji po ukupnoj izmerenoj količini za: Vrba.
Po medijani ranijih sezona ovde sada nijedan alergen nije iznad praga. Merenja i prognoza iznad i dalje važe — medijana opisuje običnu godinu, ne ovu.
Tisa i čempres čini 27,4% svega izmerenog ovde — vodič za čempres i tisu i zašto je izvor tog polena najčešće u dvorištu.
Prebrojana zrna, dan po dan — ne prognoza.
| Datum | Ambrozija | Četinari | Trave | Pelin | Štirevi i pepeljuge | Lipa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 9. oktobar | 3 | 22 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| 8. oktobar | 10 | 27 | 0 | 0 | 2 | 1 |
| 7. oktobar | 4 | 14 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 6. oktobar | 6 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 5. oktobar | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| 4. oktobar | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 3. oktobar | 13 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 |
| 2. oktobar | 13 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| 1. oktobar | 14 | 0 | 2 | 5 | 2 | 0 |
| 30. septembar | 19 | 0 | 1 | 9 | 1 | 0 |
| 29. septembar | 18 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| 28. septembar | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 27. septembar | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| 26. septembar | 8 | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 |
| 25. septembar | 6 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 24. septembar | 19 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
| 23. septembar | 20 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 |
| 22. septembar | 19 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 21. septembar | 59 | 0 | 3 | 1 | 4 | 1 |
| 20. septembar | 37 | 1 | 7 | 0 | 2 | 0 |
| 19. septembar | 38 | 0 | 6 | 0 | 1 | 0 |
Medijane sezona 2021, 2022, 2023, 2024 i 2025. Kako računamo
| Alergen | Grupa | Prag | Prelazi prag | Vrh | Pada ispod | Dana iznad | Rekord |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres Cupressaceae/Taxaceae | drveće | 60 | 14. februar | 27. februar | 16. mart | 17 | 2.9218. mart 2023. |
| Kopriva Urticaceae | korovi | 60 | 3. jun | 22. jun | 14. avgust | 11 | 17810. avgust 2024. |
| Ambrozija Ambrosia | korovi | 31 | 15. avgust | 31. avgust | 28. septembar | 31 | 3303. septembar 2024. |
| Vrba Salix | drveće | 60 | 31. mart | 9. april | 19. april | 8 | 7369. april 2022. |
| Breza Betula | drveće | 60 | 31. mart | 9. april | 12. april | 7 | 4579. april 2022. |
| Trave Poaceae | trave | 60 | 25. maj | 22. maj | 19. jun | 0 | 10519. jun 2021. |
| Javor Acer | drveće | 60 | 21. mart | 25. mart | 2. maj | 2 | 10417. mart 2024. |
| Dud Moraceae | drveće | 60 | 2. maj | 2. maj | 5. maj | 2 | 2738. april 2024. |
| Četinari Pinaceae | drveće | 60 | 19. maj | 9. maj | 25. maj | 0 | 26022. maj 2026. |
| Grab Carpinus | drveće | 60 | 29. mart | 31. mart | 1. april | 1 | 24030. mart 2022. |
| Topola Populus | drveće | 60 | 8. mart | 8. mart | 18. mart | 3 | 2369. mart 2023. |
| Jova Alnus | drveće | 60 | 17. februar | 23. februar | 24. februar | 2 | 35817. februar 2022. |
| Leska Corylus | drveće | 60 | 12. februar | 17. februar | 14. februar | 1 | 10910. mart 2025. |
Sve u zrna/m³. Rekord je najviši pojedinačni dan 2021–2026.
Prosek po mesecu; prazno = nije mereno.
| Alergen | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | avg | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres | 0.7 | 109 | 117.3 | 3.9 | 0.8 | 0.4 | 0.2 | 0 | 0 | 0 | 0.1 | |
| Kopriva | 0 | 0 | 0.1 | 3.2 | 10.9 | 40 | 23.7 | 30.8 | 3.8 | 0.3 | 0.1 | |
| Ambrozija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.2 | 0.7 | 45.1 | 50.8 | 2 | 1 | |
| Vrba | 0 | 0.2 | 12.6 | 47.6 | 5.4 | 0.8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Breza | 0 | 0.1 | 14.3 | 40.6 | 2.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Trave | 0 | 0 | 0.2 | 1.8 | 15.5 | 15.8 | 6.6 | 3.5 | 3.2 | 0.6 | 0.3 | |
| Javor | 0 | 0 | 9.8 | 10.8 | 5 | 0.1 | 0 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | |
| Dud | 0 | 0 | 0.4 | 14.2 | 9.5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Četinari | 0 | 0.1 | 0.1 | 2.4 | 14.9 | 3.7 | 0.5 | 0.1 | 0.1 | 1.7 | 0.3 | |
| Grab | 0 | 0.8 | 6.6 | 9.4 | 0.6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Topola | 0 | 1.6 | 14 | 0.9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Jasen | 1 | 3.9 | 6.8 | 5.2 | 0.4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zbir izmerenih dnevnih koncentracija po godini (nije standardizovan indeks). Za vodeći alergen (Tisa i čempres) najjača merena sezona ovde bila je 2023. (8.559), najslabija 2024. (5.419).
| Alergen | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres | 7.865 | 5.459 | 8.559 | 5.419 | 7.091 | 5.911 |
| Kopriva | 2.742 | 2.495 | 5.628 | 4.014 | 2.828 | 2.113 |
| Ambrozija | 2.849 | 885 | 3.302 | 4.477 | 3.129 | 455 |
| Vrba | 1.757 | 2.511 | 1.624 | 2.318 | 1.930 | 1.620 |
| Breza | 1.123 | 2.598 | 1.733 | 1.719 | 840 | 2.087 |
| Trave | 1.734 | 1.203 | 1.579 | 1.426 | 1.327 | 1.111 |
| Javor | 542 | 710 | 987 | 1.158 | 737 | 538 |
| Dud | 383 | 845 | 684 | 1.549 | 205 | 625 |
| Četinari | 1.034 | 422 | 351 | 463 | 703 | 1.285 |
| Grab | 150 | 1.065 | 181 | 588 | 868 | 231 |
| Topola | 504 | 465 | 700 | 313 | 606 | 417 |
| Jasen | 290 | 377 | 490 | 593 | 514 | 608 |
* 2026. je u toku, zaključno sa 23. avgusta 2026.
Naspram medijane 25 stanica, isti period (2021–2026).
| Alergen | Jačina alergena | Ova stanica | Medijana u Srbiji | Odnos | Mesto |
|---|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres | umerena | 40.304 | 20.499 | 1,97× | 6. / 25 |
| Kopriva | jaka | 19.820 | 28.273 | 0,70× | 20. / 25 |
| Ambrozija | jaka | 15.097 | 23.430 | 0,64× | 18. / 25 |
| Vrba | slaba | 11.760 | 6.866 | 1,71× | 1. / 10 |
| Breza | jaka | 10.100 | 15.732 | 0,64× | 20. / 25 |
| Trave | jaka | 8.380 | 13.955 | 0,60× | 22. / 25 |
| Javor | slaba | 4.672 | 5.174 | 0,90× | 5. / 7 |
| Dud | slaba | 4.291 | 7.749 | 0,55× | 17. / 20 |
| Četinari | slaba | 4.258 | 7.315 | 0,58× | 20. / 21 |
| Grab | slaba | 3.083 | 4.948 | 0,62× | 9. / 10 |
| Topola | umerena | 3.005 | 4.136 | 0,73× | 10. / 10 |
| Jasen | umerena | 2.872 | 5.507 | 0,52× | 23. / 25 |
Jačina je SEPA-ina ocena vrste, ne rizik za pojedinca.
Isti zbir, iste godine, susedne stanice.
| Alergen | Pančevo | Beograd15 km | Obrenovac42 km | Požarevac51 km |
|---|---|---|---|---|
| Tisa i čempres | 40.304 | 59.185 | 4.763 | 54.681 |
| Kopriva | 19.820 | 58.637 | 28.273 | 29.968 |
| Ambrozija | 15.097 | 51.739 | 33.624 | 47.336 |
| Vrba | 11.760 | — | — | 7.250 |
| Breza | 10.100 | 27.872 | 7.499 | 17.807 |
| Trave | 8.380 | 27.863 | 13.775 | 8.682 |
Po zbiru svih dnevnih koncentracija koje je SEPA izmerila na ovoj stanici u 2021–2026, najveći udeo imaju Tisa i čempres (27,4%), Kopriva (13,5%) i Ambrozija (10,3%). Najviša pojedinačna dnevna vrednost izmerena ovde je 2.921 zrna/m³ — Tisa i čempres, 8. marta 2023.
Na ovoj stanici ambrozija po medijani 5 punih sezona prelazi SEPA prag od 31 zrna/m³ oko 15. avgusta, kulminira oko 31. avgusta i pada ispod praga oko 28. septembra — ukupno oko 31 dan iznad praga po sezoni.
Da. SEPA ovde ima jednu stanicu, prvi zapis je od 2. februara 2021, a ova stranica koristi 6 sezona tih merenja — ukupno 1.538 dana sa terena.
Prognoza svaki sat; poslednje merenje sa ove stanice je od 9. oktobra 2026. SEPA objavljuje sa zaostatkom.
Merenja: Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije (SEPA) (CC-BY, 38.852 dnevnih zapisa 2021–2026). Prognoza: Copernicus CAMS. Kako računamo.
Ovo nije medicinski savet.