| Datum | Jova | Breza | Trave | Pelin | Ambrozija |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 18. okt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 19. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 20. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 21. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
SEPA u Čačku ima jednu stanicu za merenje polena. Kroz 6 sezona (2021–2026) sa te stanice stiglo je 1.498 dana merenja za 25 vrsta polena.
Po ukupnom zbiru izmerenih dnevnih koncentracija, najveći udeo ovde imaju Kopriva (16,9%), Breza (11,1%) i Ambrozija (10,5%). Najviša dnevna vrednost ikada izmerena na ovoj stanici je 1.416 zrna/m³ — Tisa i čempres, 23. februara 2021.
Među prve tri stanice u zemlji ova ulazi za: Hrast (2.) i Grab (3.).
Po medijani ranijih sezona ovde sada nijedan alergen nije iznad praga. Merenja i prognoza iznad i dalje važe — medijana opisuje običnu godinu, ne ovu.
Kopriva čini 16,9% svega izmerenog ovde — vodič za koprivu i zašto je baš ta kolona najspornija u celom skupu.
Prebrojana zrna, dan po dan — ne prognoza.
| Datum | Ambrozija | Trave | Štirevi i pepeljuge | Četinari | Pelin | Kopriva |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 11. oktobar | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 10. oktobar | 5 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| 9. oktobar | 9 | 0 | 0 | 8 | 3 | 0 |
| 8. oktobar | 11 | 0 | 4 | 7 | 0 | 0 |
| 7. oktobar | 3 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 |
| 6. oktobar | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| 5. oktobar | 6 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. oktobar | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 3. oktobar | 15 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| 2. oktobar | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 |
| 1. oktobar | 5 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| 30. septembar | 20 | 5 | 1 | 0 | 6 | 0 |
| 29. septembar | 7 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
| 28. septembar | 20 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| 27. septembar | 9 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| 26. septembar | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| 25. septembar | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 24. septembar | 8 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 23. septembar | 4 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| 22. septembar | 57 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 |
| 21. septembar | 170 | 6 | 7 | 0 | 1 | 1 |
Medijane sezona 2021, 2022, 2023, 2024 i 2025. Kako računamo
| Alergen | Grupa | Prag | Prelazi prag | Vrh | Pada ispod | Dana iznad | Rekord |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva Urticaceae | korovi | 60 | 9. jun | 5. avgust | 26. avgust | 34 | 3221. jul 2022. |
| Breza Betula | drveće | 60 | 24. mart | 9. april | 25. april | 18 | 1.22212. april 2021. |
| Ambrozija Ambrosia | korovi | 31 | 15. avgust | 28. avgust | 18. septembar | 30 | 4497. septembar 2025. |
| Trave Poaceae | trave | 60 | 20. maj | 24. maj | 26. jun | 15 | 20025. maj 2021. |
| Tisa i čempres Cupressaceae/Taxaceae | drveće | 60 | 23. februar | 24. februar | 11. april | 10 | 1.41623. februar 2021. |
| Hrast Quercus | drveće | 60 | 8. april | 16. april | 4. maj | 10 | 55926. april 2026. |
| Jasen Fraxinus | drveće | 60 | 24. februar | 4. mart | 5. mart | 3 | 2468. mart 2025. |
| Dud Moraceae | drveće | 60 | 2. maj | 6. maj | 8. maj | 5 | 40826. april 2026. |
| Orah Juglans | drveće | 60 | 22. april | 22. april | 6. maj | 7 | 19526. april 2026. |
| Grab Carpinus | drveće | 60 | 25. mart | 1. april | 19. april | 0 | 1.0919. april 2022. |
| Leska Corylus | drveće | 60 | 7. februar | 11. februar | 24. februar | 5 | 74611. februar 2022. |
| Jova Alnus | drveće | 60 | 18. februar | 23. februar | 26. februar | 7 | 29421. februar 2022. |
Sve u zrna/m³. Rekord je najviši pojedinačni dan 2021–2026.
Prosek po mesecu; prazno = nije mereno.
| Alergen | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | avg | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 0 | 0 | 0 | 2.4 | 8.9 | 57.3 | 73.8 | 46.1 | 10.1 | 1.2 | 1 | |
| Breza | 0 | 3 | 17.5 | 97.1 | 9.4 | 0.4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Ambrozija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.2 | 5.1 | 59.7 | 69 | 2.4 | 0.4 | |
| Trave | 0 | 0 | 0 | 3.6 | 37.3 | 40.1 | 15.1 | 6.1 | 2.5 | 0.6 | 0.4 | |
| Tisa i čempres | 0 | 43.3 | 28.9 | 22.7 | 5.1 | 0.7 | 0.7 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Hrast | 0 | 0 | 7.3 | 41.5 | 21.4 | 0.9 | 0.3 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | |
| Jasen | 2 | 10.7 | 19.4 | 14.6 | 4.4 | 0.8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Dud | 0 | 0 | 0.1 | 23.1 | 16.6 | 0.7 | 0 | 0.2 | 0 | 0 | 0 | |
| Orah | 0 | 0 | 1.2 | 25.8 | 11.4 | 0.5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Grab | 0 | 0.2 | 6.8 | 28.5 | 1.2 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Leska | 3 | 29.7 | 10.1 | 0.4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Jova | 1.7 | 26.1 | 12.7 | 0.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zbir izmerenih dnevnih koncentracija po godini (nije standardizovan indeks). Za vodeći alergen (Kopriva) najjača merena sezona ovde bila je 2023. (9.947), najslabija 2024. (3.720).
| Alergen | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 5.557 | 6.296 | 9.947 | 3.720 | 4.683 | 4.010 |
| Breza | 5.344 | 6.522 | 2.063 | 2.814 | 3.047 | 2.678 |
| Ambrozija | 4.840 | 3.753 | 3.410 | 3.553 | 4.086 | 1.536 |
| Trave | 4.330 | 3.684 | 2.787 | 1.461 | 3.726 | 2.609 |
| Tisa i čempres | 4.944 | 2.752 | 1.518 | 1.836 | 3.262 | 2.420 |
| Hrast | 1.783 | 1.488 | 1.935 | 2.035 | 2.200 | 3.367 |
| Jasen | 1.321 | 1.218 | 280 | 1.248 | 2.159 | 2.348 |
| Dud | 834 | 427 | 1.319 | 1.518 | 334 | 2.889 |
| Orah | 1.252 | 1.250 | 1.082 | 1.219 | 418 | 1.736 |
| Grab | 110 | 2.708 | 25 | 171 | 2.461 | 1.021 |
| Leska | 630 | 1.285 | 325 | 1.305 | 1.512 | 1.210 |
| Jova | 1.087 | 1.079 | 166 | 1.319 | 1.477 | 1.029 |
* 2026. je u toku, zaključno sa 30. avgusta 2026.
Naspram medijane 25 stanica, isti period (2021–2026).
| Alergen | Jačina alergena | Ova stanica | Medijana u Srbiji | Odnos | Mesto |
|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | jaka | 34.213 | 28.273 | 1,21× | 10. / 25 |
| Breza | jaka | 22.468 | 15.732 | 1,43× | 7. / 25 |
| Ambrozija | jaka | 21.178 | 23.430 | 0,90× | 16. / 25 |
| Trave | jaka | 18.597 | 13.955 | 1,33× | 5. / 25 |
| Tisa i čempres | umerena | 16.732 | 20.499 | 0,82× | 15. / 25 |
| Hrast | umerena | 12.808 | 7.262 | 1,76× | 2. / 25 |
| Jasen | umerena | 8.574 | 5.507 | 1,56× | 4. / 25 |
| Dud | slaba | 7.321 | 7.749 | 0,94× | 11. / 20 |
| Orah | umerena | 6.957 | 6.765 | 1,03× | 7. / 14 |
| Grab | slaba | 6.496 | 4.948 | 1,31× | 3. / 10 |
| Leska | umerena | 6.267 | 5.199 | 1,21× | 10. / 25 |
| Jova | jaka | 6.157 | 3.303 | 1,86× | 7. / 25 |
Jačina je SEPA-ina ocena vrste, ne rizik za pojedinca.
Isti zbir, iste godine, susedne stanice.
| Alergen | Čačak | Kraljevo33 km | Kragujevac47 km | Zlatibor55 km |
|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 34.213 | 38.611 | 27.298 | 38.226 |
| Breza | 22.468 | 18.546 | 10.376 | 7.681 |
| Ambrozija | 21.178 | 22.859 | 17.475 | 4.849 |
| Trave | 18.597 | 23.045 | 16.872 | 21.194 |
| Tisa i čempres | 16.732 | 15.832 | 10.589 | 5.047 |
| Hrast | 12.808 | 12.081 | 7.946 | 7.519 |
Za Gornji Milanovac (17 km) ovo je najbliža stanica sa stvarnim merenjima. Ti gradovi nemaju svoj merač, pa su opisani na stranici Šumadija i centralna Srbija.
Po zbiru svih dnevnih koncentracija koje je SEPA izmerila na ovoj stanici u 2021–2026, najveći udeo imaju Kopriva (16,9%), Breza (11,1%) i Ambrozija (10,5%). Najviša pojedinačna dnevna vrednost izmerena ovde je 1.416 zrna/m³ — Tisa i čempres, 23. februara 2021.
Na ovoj stanici ambrozija po medijani 5 punih sezona prelazi SEPA prag od 31 zrna/m³ oko 15. avgusta, kulminira oko 28. avgusta i pada ispod praga oko 18. septembra — ukupno oko 30 dana iznad praga po sezoni.
Da. SEPA ovde ima jednu stanicu, prvi zapis je od 1. februara 2021, a ova stranica koristi 6 sezona tih merenja — ukupno 1.498 dana sa terena.
Prognoza svaki sat; poslednje merenje sa ove stanice je od 11. oktobra 2026. SEPA objavljuje sa zaostatkom.
Merenja: Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije (SEPA) (CC-BY, 38.852 dnevnih zapisa 2021–2026). Prognoza: Copernicus CAMS. Kako računamo.
Ovo nije medicinski savet.