| Datum | Jova | Breza | Trave | Pelin | Ambrozija |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 18. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 19. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 20. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 21. okt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
SEPA na Zlatiboru ima jednu stanicu za merenje polena. Kroz 6 sezona (2021–2026) sa te stanice stiglo je 1.178 dana merenja za 25 vrsta polena.
Po ukupnom zbiru izmerenih dnevnih koncentracija, najveći udeo ovde imaju Kopriva (30,3%), Trave (16,8%) i Četinari (15,5%). Najviša dnevna vrednost ikada izmerena na ovoj stanici je 572 zrna/m³ — Četinari, 24. maja 2022.
Od 25 stanica sa najmanje tri izmerene sezone, ova je prva u Srbiji po ukupnoj izmerenoj količini za: Kiselice i Bukva.
Ova stanica po pravilu ne počinje merenja pre 25. aprila, pa su vrednosti za rane prolećne alergene ovde donja granica, a ne pun sezonski zbir.
Po medijani ranijih sezona ovde sada nijedan alergen nije iznad praga. Merenja i prognoza iznad i dalje važe — medijana opisuje običnu godinu, ne ovu.
Kopriva čini 30,3% svega izmerenog ovde — vodič za koprivu i zašto je baš ta kolona najspornija u celom skupu.
Prebrojana zrna, dan po dan — ne prognoza.
| Datum | Ambrozija | Pelin | Kopriva | Štirevi i pepeljuge | Trave | Bokvica |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 10. oktobar | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| 9. oktobar | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 8. oktobar | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 7. oktobar | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 6. oktobar | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 5. oktobar | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 4. oktobar | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 |
| 3. oktobar | 6 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| 2. oktobar | 4 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 |
| 1. oktobar | 4 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 |
| 30. septembar | 5 | 8 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| 29. septembar | 11 | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 |
| 28. septembar | 24 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| 27. septembar | 14 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 26. septembar | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 25. septembar | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 24. septembar | 9 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 23. septembar | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 22. septembar | 25 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| 21. septembar | 91 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 20. septembar | 11 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 |
Prosek po mesecu; prazno = nije mereno.
| Alergen | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | avg | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 0 | 1.6 | 5 | 68.3 | 74.1 | 53.3 | 10.5 | 0.6 | 0.1 | |||
| Trave | 0 | 2.7 | 18.2 | 75.1 | 17.5 | 3.2 | 1.5 | 0.2 | 0 | |||
| Četinari | 0.1 | 2.9 | 76.8 | 22.2 | 2.7 | 0.5 | 0.3 | 2.5 | 1.9 | |||
| Breza | 0.7 | 46.2 | 14.6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Hrast | 2.2 | 18.7 | 28.9 | 0.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Tisa i čempres | 16.7 | 27.9 | 7.3 | 0.5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Ambrozija | 0 | 0 | 0 | 0.1 | 0.6 | 15.3 | 13.1 | 0.4 | 0.1 | |||
| Kiselice | 0 | 0 | 2.2 | 9.6 | 2.1 | 0.3 | 0 | 0 | 0 | |||
| Bokvica | 0 | 0 | 3.2 | 4 | 3.1 | 1.9 | 0.7 | 0.1 | 0 | |||
| Bukva | 0 | 4.4 | 9.9 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Grab | 3.4 | 16.3 | 1.1 | 0.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Brest | 7.2 | 1 | 6.7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zbir izmerenih dnevnih koncentracija po godini (nije standardizovan indeks). Za vodeći alergen (Kopriva) najjača merena sezona ovde bila je 2023. (11.377), najslabija 2021. (910).
| Alergen | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 910 | 4.762 | 11.377 | 9.157 | 5.466 | 6.554 |
| Trave | 2.196 | 7.009 | 2.897 | 3.396 | 2.514 | 3.182 |
| Četinari | 2.287 | 3.154 | 2.387 | 3.317 | 3.144 | 5.313 |
| Breza | 502 | 567 | 680 | 1.526 | 2.084 | 2.322 |
| Hrast | 374 | 1.275 | 401 | 936 | 1.465 | 3.068 |
| Tisa i čempres | 98 | 725 | 170 | 1.050 | 2.463 | 541 |
| Ambrozija | 466 | 782 | 1.220 | 1.188 | 709 | 484 |
| Kiselice | 23 | 504 | 571 | 200 | 78 | 1.213 |
| Bokvica | 86 | 229 | 511 | 731 | 418 | 388 |
| Bukva | 2 | 1.266 | 67 | 102 | 552 | 338 |
| Grab | 19 | 183 | 21 | 127 | 1.314 | 425 |
| Brest | 0 | 1.268 | 27 | 31 | 170 | 113 |
* 2026. je u toku, zaključno sa 29. avgusta 2026.
Naspram medijane 25 stanica, isti period (2021–2026).
| Alergen | Jačina alergena | Ova stanica | Medijana u Srbiji | Odnos | Mesto |
|---|---|---|---|---|---|
| Kopriva | jaka | 38.226 | 28.273 | 1,35× | 9. / 25 |
| Trave | jaka | 21.194 | 13.955 | 1,52× | 4. / 25 |
| Četinari | slaba | 19.602 | 7.315 | 2,68× | 2. / 21 |
| Breza | jaka | 7.681 | 15.732 | 0,49× | 23. / 25 |
| Hrast | umerena | 7.519 | 7.262 | 1,04× | 12. / 25 |
| Tisa i čempres | umerena | 5.047 | 20.499 | 0,25× | 23. / 25 |
| Ambrozija | jaka | 4.849 | 23.430 | 0,21× | 23. / 25 |
| Kiselice | umerena | 2.589 | 2.589 | 1,00× | 1. / 1 |
| Bokvica | umerena | 2.363 | 1.736 | 1,36× | 5. / 25 |
| Bukva | slaba | 2.327 | 2.327 | 1,00× | 1. / 1 |
| Grab | slaba | 2.089 | 4.948 | 0,42× | 10. / 10 |
| Brest | slaba | 1.609 | 4.995 | 0,32× | 8. / 8 |
Jačina je SEPA-ina ocena vrste, ne rizik za pojedinca.
Isti zbir, iste godine, susedne stanice.
| Alergen | Zlatibor | Čačak55 km | Valjevo62 km | Kraljevo79 km |
|---|---|---|---|---|
| Kopriva | 38.226 | 34.213 | 27.472 | 38.611 |
| Trave | 21.194 | 18.597 | 15.184 | 23.045 |
| Četinari | 19.602 | — | 8.190 | 5.134 |
| Breza | 7.681 | 22.468 | 27.518 | 18.546 |
| Hrast | 7.519 | 12.808 | 12.608 | 12.081 |
| Tisa i čempres | 5.047 | 16.732 | 14.305 | 15.832 |
Za Užice (18 km) i Prijepolje (39 km) ovo je najbliža stanica sa stvarnim merenjima. Ti gradovi nemaju svoj merač, pa su opisani na stranici Zapadna Srbija.
Po zbiru svih dnevnih koncentracija koje je SEPA izmerila na ovoj stanici u 2021–2026, najveći udeo imaju Kopriva (30,3%), Trave (16,8%) i Četinari (15,5%). Najviša pojedinačna dnevna vrednost izmerena ovde je 572 zrna/m³ — Četinari, 24. maja 2022.
Da. SEPA ovde ima jednu stanicu, prvi zapis je od 26. aprila 2021, a ova stranica koristi 6 sezona tih merenja — ukupno 1.178 dana sa terena.
Prognoza svaki sat; poslednje merenje sa ove stanice je od 10. oktobra 2026. SEPA objavljuje sa zaostatkom.
Merenja: Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije (SEPA) (CC-BY, 38.852 dnevnih zapisa 2021–2026). Prognoza: Copernicus CAMS. Kako računamo.
Ovo nije medicinski savet.